Barwa

O roli kolorów w projektowaniu

Barwa

Postprzez ArtCUBEedu » Czw Lut 03, 2011 1:48 pm

Witam
Dziś chciałabym przedstawić kilka informacji o barwie czym ona jest i jak się ją określa oraz to czym tak naprawdę jest kolor.

Barwa to tak naprawdę tylko wrażenie psychiczne wywołane w mózgu człowieka, gdy oko odbiera promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła. Promieniowanie to nie oznacza nic innego niż falę elektromagnetyczną o konkretnej długości czyli kolor.

Barwy dzielimy na tzw kolorowe - barwy podstawowe i ich mieszaniny i niekolorowe od bieli do czerni ze wszystkimi odcieniami szarości.

Walorem barwy - czyli porównaniem do najbliższej wrażeniowo barwy prostej - kolor.

Jasność barwy to udział ilości światła pochodzącego z danej barwy w stosunku do ogółu bieżących warunków oświetleniowych.

Nasycenie barwy to poziom bezbarwności (achromatyczności) w danej barwie.
(achromatyczność inaczej barwa niekolorowa – kolory nie posiadające dominanty barwnej, czyli biel, czerń oraz wszystkie stopnie szarości)

Barwy proste to barwy powstałe w wyniku rozszczepienia światła białego. Są to kolory : czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, cyjan, niebieski, indygo i fioletowy.
Barwy proste nie są rozszczepialne i stanowią w postaci mieszanin wszystkie pozostałe kolory jakie jest w stanie zobaczyć człowiek.

Barwy złożone to barwy składające się z mieszanin barw prostych. Wiele różnych kombinacji barw prostych może dać wrażenie tej samej barwy w naturze, czyli wiele różnych barw złożonych ma, z pozoru, ten sam wygląd. Różnice mogą pojawić się dopiero po zmianie oświetlenia.

Barwy podstawowe to minimalne zestawy kolorów, które po połączeniu umożliwiają uzyskanie dowolnych kolorów. Są to barwy: czerwona, zielona i niebieska.

Barwy wtórne to inaczej barwy drugorzędne, otrzymywane dzięki zmieszaniu dwóch barw podstawowych.

Dodatkowy podział barw:

Barwy czyste to barwy złożone, które nie posiadają żadnej domieszki szarości.

Barwy złamane to przeciwieństwo barw czystych. Zauważalna domieszka bieli, szarości lub czerni.

Istnieją dwie metody mieszania kolorów: synteza addytywna i synteza subtraktywna.

Synteza addytywna to zjawisko mieszania barw powstałe przez sumowanie wiązek światła : czerwonej, zielonej i niebieskiej. W tej metodzie mieszania barw z trzech podstawowych powstaje światło białe.
Synteza subtraktywna to zjawisko mieszania barw powstałe w wyniku odejmowania wiązek światła (najczęściej pochłanianych przez powierzchnię, od której odbija się światło białe).
W tej metodzie przez łączenie barw światła powstaje światło czarne.

Koło barw to graficzny model służący do objaśnienia w jaki sposób mieszają się
i powstają barwy. Wokół środka tego koła (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) zostało narysowane widmo ciągłe światła białego (tęcza) w ten sposób, że kolor fioletowy (najkrótsza fala) płynnie przechodzi w kolor czerwony (najdłuższa fala). Widmo widzialne zostało połączone w zamknięty cykl zmiany barw . Barwy po przeciwnych stronach nazywamy barwami dopełniającymi.

Barwy pokrewne - są to kolory znajdujące się obok siebie na kole barw.

Barwy dopełniające - są to kolory przeciwstawne na kole barw.
Barwy podstawowe i dopełniające
czerwona - zielononiebieska
pomarańczowa - niebieska
żółtopomarańczowa - błękit cyjanowy
żółta - błękit indygo
żółtozielona - fioletowa
zielona – purpurowa
zielononiebieska - czerwona
niebieska – pomarańczowa
błękit cyjanowy – żółtopomarańczowa
błękit indygo - żółta
fioletowa - żółtozielona

Barwy chłodne: Subiektywne określenie barw przesuniętych w stronę fioletu. Od średniej zieleni,przez wszystkie odcienie niebieskiego, aż do średniego fioletu zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Barwy ciepłe: Subiektywne określenie barw przesuniętych w stronę czerwieni. Odwrotność barw zimnych. Od średniej zieleni przez żółcienie, pomarańcz, aż do średniego fioletu.

Temperatura barwowa - jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła, np.
2000 K – barwa światła świeczki
2800 K – barwa żarówki
3000 K – wschód i zachód Słońca
3200 K – światło żarówkowe lamp studyjnych
4000 K – barwa biała
5000 K – barwa chłodnobiała
6500 K – barwa dzienna
10000-15000 K – barwa czystego, błękitnego nieba
28000 – 30000 K – barwa błyskawicy

Światło ciepłe daje zwykła żarówka, zaś zimne jest charakterystyczne dla świetlówek. Najbardziej neutralne, zbliżone do światła naturalnego, jest światło halogenowe.
Barwa światła w pomieszczeniu wpływa na inne kolory znajdujące się w nim. Ciepłe światło sprawia wrażenie iż ciepła barwy są bardziej rozświetlone, natomiast zimne przytłumione. W świetle zimnym kolory ciepłe słabną, natomiast zimne wzmacniają się.
Dlatego dobierając światło do pomieszczenia należy pamiętać o jego wpływie na otoczenie i odbiór wizualny wnętrza. Ten parametr światła jest niezwykle ważny we wnętrzach usługowych oraz mieszkalnych. Temp. barw ma nie tylko wpływ na oddawanie barw przedmiotów, ale i na nastrój człowieka. Światło ciepłe sprzyja rozluźnieniu i stwarza przyjemny nastrój, zimne polepsza zdolność koncentracji.

Pozdrawiam ArtCUBEedu
ArtCUBEedu
 
Posty: 4
Rejestracja: Śro Lut 02, 2011 2:33 pm

Wróć do Kolory

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron